הרשמה

פרדי הדג: פרשת הקונכייה הגנובה

מאת: חגי שחור 14/03/2007

"פרדי, דג צהוב וחייכני, יוצא לחופשה ביחד עם חברו הטוב לותר, ואינם יודעים אילו הפתעות עורבות"

אם יש משהו שאני ממש מעריץ בילדים קטנים, זו היכולת להתבונן על העולם ללא שימוש במשקפיים של גדולים, שמחלקות את העולם למציאות ולדמיון. מבחינת ילד, משחק מחשב הוא לא שילוב של פונקציות מתמטיות מורכבות ומיליוני שורות קוד אלא משהו אמיתי, כמעט כמו אבא ואמא שלו. הוכחה משעשעת ליכולת זו, קרתה לי בזמן שאחת מילדות השכנים שיחקה אצלנו במחשב ב"פרדי הדג: פרשת הקונכייה הגנובה" ביחד עם אחיה. בזמן השיטוט בין המסכים השונים, היא חזרה למסך בו נראתה לווייתנית צעירה וחביבה שכבר דיברה איתה קודם. בלי להתבלבל, היא לחצה על הלווייתנית, כדי לדבר איתה שוב, והסבירה בטבעיות לאחיה הצעיר ש"אני לא יכולה לעבור פה בלי להגיד שלום...". איזה נימוס, אח!

ואם כבר הילדים חיים בעולם קסום משלהם – אני ממליץ להכניס אליו את "פרדי הדג", עוד משחק נהדר מבית Humongous ו-Infogrames (כיום אטארי). "פרדי הדג" הוא משחק הרפתקה דובר עברית שמיועד רשמית לילדים בגילאי 4-8, אם כי לאור נסיוני הוא מתאים יותר לגילאי 6-9. אמנם מדובר במשחק ישן למדי בן ארבע שנים – כמעט נצח בשביל משחק מחשב רגיל – אבל הוא הצליח לשמור על קסמו גם מול תחרות מצד משחקים חדשים.

"לותר! פרדי! תצילו אותי!"

 

פרדי, דג צהוב וחייכני, יוצא לחופשה ביחד עם חברו הטוב לותר. אבל שוד ושבר – כשהם מגיעים לעיר הנופש הם מגלים את דודו של לותר, דוד בלני, ב... תא המאסר. הדוד המיוסר מספר להם על השתלשלות העניינים: הוא נתמנה לשומר הקונכייה הגדולה, זו שללא תרועתה לא יוכלו להתחיל את פסטיבל המייסדים, אך זו נגנבה ממנו ממש לאחרונה. מאחר ולקונכייה ערך רב ודוד בלני היה האדם הקרוב ביותר אליה, החשד בנוגע לזהות מבצע השוד נפל עליו.

"אל תדאג דוד בלני. אנחנו נמצא את השודד האמיתי ונשחרר אותך!" מבטיחים פרדי ולותר. אני הייתי קצת יותר מודאג בנוגע לסיכויי השחרור שלי מהכלא, אם הדבר היה תלוי בשני דגיגונים קטנים ודי אינפנטילים, אבל מסתבר שדוד בלני דווקא די סומך עליהם. הוא נותן להם תיק ובו שרטוט של הקונכייה ושלושת חלילי הזהב שהיו בתוכה וכן תמונות של כל החשודים האפשריים, שנכחו באזור בעת שהקונכייה נעלמה. "אם תמצאו את חלילי הזהב, שנפלו לשודד מהקונכייה, נוכל לתת אותם לדג-הכלב שלי" אומר דוד בלני. "הדג-כלב יזהה את הריח של הגנב ויוביל אתכם אליו". אם כך, המשימה ברורה; פרדי ולותר יוצאים לחפש אחר העקבות.

כוח המשימה המיוחד

 

המשימה שלהם כוללת טיול ברחבי העיר, תשאול של הדמויות, אסיפת חפצים והשלמת משימות משנה – הרפתקה גראפית (Quest) קלאסית. כמובן שדרגת הקושי הותאמה לגיל הצעיר, עם חידות די פשוטות אך לא קלות-מדי ומספר מיני-משחקונים לא מתוחכמים. כערך מוסף, כל אזור אליו נגיע כולל נקודות חמות שאפשר ללחוץ עליהן רק בשביל הכיף – כמו בימת תיאטרון שמציגה בכל פעם הצגה קצרצרה אחרת, או חולצה שמשנה את הדוגמא המודפסת עליה וכו'. לרוב, אין בנקודות הללו משהו באמת מוצלח או מצחיק ששווה את המאמץ, ונראה שגם הילדים ששיחקו הסכימו איתי – עובדה שהם כמעט לא נגעו בהן.

האזורים בהם ישוטטו פרדי ולותר, הם ברובם אזורים תת-מימיים. ככאלו, הם פחות מובנים או מעניינים מאשר אוהלי הקרקס מ"פאט-פאט מבקר בקרקס". מצד שני, הם לפחות שומרים על רמת איור גבוהה. המיני-משחקים המעטים שיש במשחק, כמו לדוגמא סוג פרימיטיבי של Bejeweled, מהווים חוליה חלשה בהקשר זה, עם גרפיקה מכוערת ומשחקיות לא מלוטשת.

"פרררדי! לוווותר!"

 

נקודה שאפשר להתווכח עליה היא הדיבוב למשחק. אני ורוב הילדים ששיחקו במשחק (ובערך כל השכונה חרשה עליו) נהנו מהדיבוב ואפילו חיקו אותו מתוך שעשוע. מאידך, חלק קטן – ובתוכם אשתי שתחיה – הביעו את דעתם המוצקה על איכות המדבבים בעזרת מילים כמו "חריקה", "אסון טבע" ו"זוועה". אז הכרעה אין לנו פה, אבל כדאי שתדעו שבמקרה הצורך אפשר לדלג על דיאלוגים בעזרת Esc. זה יכול לעזור לשלום בית.

אורך המשחק לא מרשים במיוחד. ביחד עם הורה ייקח שעתיים-שלוש לגמור את המשחק בפעם הראשונה, ולאחר מכן כל משחק חוזר יהיה עניין של שעה בלבד. לכל הפחות, המפתחים הכניסו אופציה חביבה ביותר שדואגת לכך שבכל התחלת משחק ימוקמו חלק מהחפצים במקומות אחרים. למרות ששינוי מהותי בזהות הגנב אין כאן, בצורה זו נשמרת רמת-העניין מבחינת הילדים. אבל כידוע, אורך חיים במשחק ילדים תלוי בצורה ישירה בכמה משחקים אחרים יש לילד, כך שבהחלט ייתכן לראות ילד שיבלה יותר מ-15 שעות על המשחק.

השורה התחתונה

 

חלק מתהליך הבדיקה של המשחק כלל הושבה מול המחשב של שלל ילדים קטנים בגילאים שונים. די אם אומר שבשלב מסוים ישבו מסביב למחשב תשעה ילדים בגילאי שנתיים עד שמונה ובהו באושר בכל ניואנס קטן של המשחק, כדי שתבינו שהמשחק הוגדר אצלנו כהצלחה. אם קבוצת הילדים שלכם נראית טיפה גדולה בשביל פאט-פאט – כדאי לתת את הצ'אנס ל"פרדי הדג: פרשת הקונכייה הגנובה". לא תאמינו כמה מהר הילדים שלכם ישחו בתוכו, ממש כמו דג במים.

גזר הדין

*ציון סופי: 84

משחקיות: 8; פשוטה להבנה. הכל בעזרת הסמן בלבד.

גרפיקה: 8; אמנם קצת ישן, אבל לא תשמעו אף ילד מתלונן עליה.

סאונד ופסקול: 7; אמנם קצת ישן, אבל לא תשמעו אף ילד מתלונן עליה.

טכני: 10; אין צורך בהתקנה והמשחק עובד חלק.

אורך חיים: 8; סביר אבל לא מדהים. תלוי גם בגיל הילד.

ריבוי משתתפים: 1; לא קיים.

*הציון הסופי הוא אינו שיקלול ממוצע שאר הציונים.

תגובות

תצוגה מקדימה
הסתר | הצג תצוגה מקדימה
טוען...
 1. 1

  16:55 06.02.2008 | רועי רועי (אורח)

  הר חלוץ

 2. 2

  20:06 06.02.2008 | שם ידים שם ידים (אורח)

  בראץ יהלומים לנצח.

  ףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
  ףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
  ףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
  ףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף
  ףףףףףףףןחןןןןןןןןןןןןןןן
  ןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן
  ןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן
  ןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן
  ןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן
  ןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן
  ןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן
  ןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןןן
  ןןןןןןןןןןןן

 3. 3

  14:41 29.05.2008 | cncbncnb cncbncnb (אורח)

  ncnv

 4. 4

  08:09 20.08.2008 | עמית הפטיט עמית הפטיט (אורח)

  בראץ מלכות לנצח

  בנות סקסיות
  שתמיד יו יו יפות!

 5. 5

  22:03 21.07.2009 | נדב נדב (אורח)

  איפה ההורדה?

 6. 6

     | פורסם ע"י