הרשמה

ביקורת: House of the Dragon עונה 2 פרק 1: "בן עבור בן"

בית הדרקון חוזרת אחרי המתנה ארוכה (מדי) וממשיכה בדיוק מאיפה שעצרה - המלחמה בין השחורים לירוקים על כס חרבות הברזל.

באיחור אופנתי - סיכום פרק ראשון וגיקי במיוחד לעונה החדשה של בית הדרקון

שנה וחצי אחרי העונה הקודמת, חוזרת אלינו הסדרה "בית הדרקון" עם עונה חדשה שבה יתחיל מחול הדרקונים אחרי שהקרקע הוכנה בסוף העונה הקודמת והכלים מוכנים על מפת ווסטרוז. מדי שבוע נשתדל בסמוך ליציאת הפרק (בשונה מהשבוע) לפרסם עבורכם את סיכום הפרק עם קטעים מהספרים וחיבור לתיאוריות המעריצים הפופולריות על הנעשה בסדרה ובעולם של 'שיר של אש ושל קרח'. הסיכום הקרוב יהיה ארוך מהרגיל וכמובן - יכיל ספויילרים לפרק (!!!)

כמה דגשים להמשך העונה:

 • מה שקורה בסדרה הוא מה שאכן קרה במציאות שמתוארת בספרים.
 • הסדרה מבוססת על הספר 'אש ודם', ובעוד שבמציאות כתב אותו ג'ורג' ר.ר. מרטין, בעולם הפנטזיה הוא מיוחס למלומד הבכיר גילדין שכרך תחת ספר אחד את התיעודים של מלומדים שונים ושל פיטריון (דמיינו את טיריון מהסדרה רק ממש מכוער, אבל ממש).
 • על כן התיאורים בספרים הינם בעלי אג'נדה מסויימת ומטרתם ליפות דמויות מסויימות ולהשחיר אחרות, או לקדם אג'נדה כמו 'נשים אינן ראויות לשלוט' ועוד שלל מוסכמות עתיקות שעברו מן העולם. הסדרה מגיעה להראות לנו את האמת.
 • אין טובים ואין רעים. כלקח מצפיות חוזרות ב"משחקי הכס", בעוד בצפייה ראשונה הלאניסטרים יראו לנו כמקור הרוע, בפועל בצפיות חוזרות ניתן להזדהות עם טייווין, טיריון, ג'יימי ואפילו עם סרסיי שמאבדת את ילדיה אחד אחר השני, גם כאן דמויות שנמצא את עצמנו מזדהים איתן בפרק אחד, נתהה על קנקנן בפרק אחר, כולן וכולם לוקחים החלטות שנועדו לשים את עצמן או מי מטעמן על כס הברזל והשאיפה לנקמה ולשררה היא האויב האמיתי.

אז מאיזו נקודה מתחילים? בסוף העונה הקודמת אאימונד, בנה של אליסנט המלכה הירוקה, הרוכב על וייגהאר שהיא הדרקונית הגדולה והעוצמתית ביותר בממלכה הורג את לוק, בנה של ראהינירה, המלכה השחורה, מה שמהווה את יריית הפתיחה למחול הדרקונים. מכאן כבר אין דרך לעצור את קרבות הירושה בבית טארגרייאן. כזכור המלך הזקן ויסרייז מת ובעוד ראהינירה שהיא ביתו הבכורה מנישואיו הראשונים טוענת כי המלכות לה, אשתו השנייה של ויסרייז, אליסנט, בגיבוי של אביה אוטו הייטאוואר שהוא גם ימין המלך, טוענת כי בנה הבכור אאיגון השני הוא היורש החוקי לכתר. בעוד משפחת הייטאוואר AKA הירוקים שוכנת במעלה המלך הזכורה לשריפה (התודות לאם הדרקונים), רהאינירה ובעלי בריתה נמצאים בדרגונסטון, מקום משכנה ההיסטורי של משפחת טארגרייאן אליו הגיע אאיגון הראשון מואלריה ומשם יצא לכיבוש ואיחוד ווסטרוז.

הפתיח של משחקי הכס תמיד היה מוקד עניין וכך גם בבית הדרקון. בעונה הראשונה הסדרה הכירה לנו את קו הדם של הטארגייאן וכל פעם שנולד בן משפחה נוסף הפתיח התעדכן וקו הדם הגיע ליעד נוסף. בעונה החדשה כל הדמויות כבר נולדו ואנו מקבלים יריעת בד שנתפרת בהתאם לעלילה ולעץ המשפחה, ועדיין, הפתיח של הסדרה המקורית מתעלה על סדרת הבת. (לינק להסבר מפורט על הפתיח שמתחיל אחרי 4:50 נמצא כאן).

העונה נפתחת כעשרה ימים אחרי מותו של לוק ואנו פוגשים את ג'ייסריס, בנה הבכור של ראהינירה שמגיע עד לחומה כדי לנסות ולגייס את שומרי החומה לצידה של אמו ולתת לנו המעריצים להתענג על רפרנס שמעצים את האגדה של החומה.ֲ אנו יודעים כבר מה יקרה 200 שנים קדימה אבל תמיד נחמד להציץ בעבר של החומה. קיבלנו כאן מלא איסטר אגז כמו האגדה על הדרקונים שסירבו לחצות את החומה, אחד מכל עשרה בני הצפון כולל בני האצולה שנבחרים להצטרף למשמר הלילה ועוד הרבה מחוות קטנות לסדרת האם ולסיפור הגדול שבו הם לוקחים חלק. אם תהיתם מדוע משפחת סטארק תיקח את הצד של ראהינירה במאבק מול אאיגון השני אז זה מכיוון וריגינס סטארק נשבע אמונים לראהינירה כיורשת העצר לפני הולדת אאיגון השני וקרייגן סטארק שעלה עם ג'ייסריס לקצה החומה הוא איש של כבוד והוא שומר אמונים לשבועת אבותיו. חיבור מעניין נוסף בין שתי המשפחות הוא שתאמינו או לא אבל גם במשפחת סטארק היו קרבות ירושה וקרייגן נאלץ לנצח בקרב ירושה את בנארד סטארק שהיה עוצר הצפון וסירב לוותר על כסאו לטובת קרייגן יורש העצר החוקי, דבר דומה מאוד למה שקורה בין ראהינירה לאאיגון השני. אה וכמובן, חדי העין שמו לב שקרייגן סטארק נושא את החרב 'אייס' האגדית.

"אחרי שנים רבות בשלטון, קריגן סטארק ייוודע כלורד הזקן של הצפון, אבל הלורד של ווינטרפל היה בן עשרים ואחת כאשר הנסיך ג'ייסריס בא לבקר אותו בשנת 129 א"ה. קריגן הפך ללורד בגיל שלוש-עשרה עם מות אביו, לורד ריקון, בשנת 121 א"ה. עד שהגיע לבגרות שלט דודו בנארד בצפון כעוצר, אבל בשנת 124 א"ה הגיע קריגן לגיל שש-עשרה וגילה כי דודו אינו מוכן לוותר על השלטון. היחסים בין השניים נעשו מתוחים, והלורד הצעיר נאנק תחת המגבלות שהטיל עליו דודו. לבסוף, בשנת 126 א"ה, התמרד קריגן סטארק, כלא את בנארד ואת שלושת בניו ולקח את שלטון הצפון לידיו."

"עונת הסתיו משלה בצפון כאשר נסיך דרגונסטון הגיע לווינטרפל. השלגים נערמו על הקרקע והרוח הקרה שאגה מהצפון, ולורד סטארק היה עסוק בהכנות לחורף הקרב ובא, ולמרות זאת הוא קיבל את ג'ייסריס בחום. שלג וקרח הפכו את ורמקס לבלתי נסבל, כך נאמר, ולכן הנסיך לא השתהה זמן רב בקרב הצפוניים, אבל סיפורים מוזרים רבים מסופרים על אותה שהות קצרה. בסיפור האמיתי של מונקון נאמר כי קריגן וג'ייסריס חיבבו זה את זה מכיוון שהנסיך הזכיר ללורד ווינטרפל את אחיו הצעיר, אשר מת לפני עשר שנים. הם שתו יחד, צדו יחד, התאמנו יחד ונשבעו שבועת אמונים של אחווה, שאותה חתמו בדם. סיפור זה נראה אמין יותר מגרסתו של ספטון יוסטס, ובה הנסיך הקדיש את רוב זמנו לניסיון לשכנע את לורד קריגן לוותר על אלי השווא ולקבל את דרכי השבעה."

"אבל אם ברצוננו לשמוע את הסיפורים שאחרים משמיטים עלינו לפנות אל פטריון, וגם הפעם לא נתאכזב. סיפורו מתאר לנו עלמה צעירה, או "זאבה קטנה" כפי שהוא מכנה אותה, הנושאת את השם שרה שלג. הנסיך ג'ייסריס היה כה מאוהב בה, בבתו הממזרה של לורד ריקון סטארק המנוח, עד כי הוא שכב איתה. אחרי שלורד קריגן גילה כי אורחו ביתק את בתוליה של אחותו הממזרה, הוא זעם מאוד והתרצה רק כששרה שלג אמרה לו כי הנסיך נשא אותה לאישה. הם אמרו את שבועותיהם ביער האלים של ווינטרפל לפני עץ הלב, ורק אז היא העניקה לו את תומתה, כשהם עטופים בפרוות בין השלגים לעיני האלים העתיקים שצפו בהם."

"קריגן סטארק וג'ייסריס ולאריון הגיעו להסכם, שנקרא על-פי המלומד העליון מונקון "ברית של אש ושל קרח", כך מצוין בסיפור האמיתי. בדומה לבריתות רבות כאלה, היה צורך לחתום אותה בנישואים. בנו של לורד קריגן, ריקון, היה בן שנה. הנסיך ג'ייסריס עדיין לא היה נשוי ולא הוליד ילדים, אבל היה ברור כי יביא לעולם ילדים ברגע שאימו תשב על כס הברזל. לפי תנאי הברית, בתו הבכורה של הנסיך תישלח לצפון כשתהיה בת שבע, ותהפוך לבת חסות בווינטרפל עד שתגיע לגיל בגרות ותינשא ליורשו של לורד קריגן."

בינתיים במעלה המלך אליסנט על אף החזות השמרנית שלה כלפי חוץ נכנסת למיטה פעם אחר פעם עם קריסטן קול שומר המלך, קריסטן קול כזכור גם היה המאהב של ראהינירה בצעירותה וגם שתה שיקוי שמשאיר אותו צעיר לנצח (לא באמת), פשוט הסדרה משתמשת באותו השחקן לאותה הדמות ולא משנה שום דבר בחזותו במעבר של כמעט 20 שנים. בהמשך אנו גם רואים כיצד אף אחד לא סופר אותה ואת דעתה ושהיא גם האישה היחידה בכל חדר. אגב, בספרים אין שום אזכור לרומן של אליסנט עם קריסטן קול בהם אליסנט מוצגת כאישה יראת שמיים, כמו שאמרנו, לספרים אג'נדה משלהם ואת חלקה נגלה בהמשך. ומה המניע של קריסטן קול? נזכיר שראהינירה סירבה להצעתו לברוח יחד לאסוס, דבר שפגע בו רבות והסיט אותו לצד הירוקים בעונה הקודמת.

"אאימונד טארגאריין, שמעתה ואילך יהיה ידוע בפי אויביו כקוטל השארים, חזר אל מעלה המלך לאחר שזכה בתמיכת קץ-סופה למען אחיו אאיגון, ובשנאתה הנצחית של המלכה ראינירה. אם חשב שיזכה בקבלת פנים של גיבורים, הוא התאכזב מרה. המלכה אליסנט החווירה כאשר שמעה על מעשיו ובכתה, "שהאם תרחם על כולנו". גם סר אוטו לא היה מרוצה. "איבדת רק עין אחת", נאמר כי הוא אמר לו. "מדוע התנהגת כעיוור מוחלט?" המלך עצמו לא דאג כמותם. אאיגון השני קיבל את הנסיך אאימונד במשתה גדול הכריז כי "דם הדרקון זורם בעורקיו" וקבע כי מעשיו היו "התחלה טובה"."

אז מה קורה עם ראהינירה בדרגונסטון? יותר נכון ראהינירה נמצאת בכל מקום חוץ משם רק כדי לנסות ולמצוא דרך להתאבל ולקבל שביב מידע על מה שקרה ללוק. כשהיא חוזרת לטירה יש לה רק בקשה אחת - תביאו לי את הראש של אאימונד. מי שנשלח למשימה הוא דאיימון הבלתי עציר, דאיימון בכלל רצה להמריא עם רייניז כדי להרוג את וייגהאר הדרקונית הגדולה ביותר ובכך להבהיר לשחורים שאין להם סיכוי לנצח, רעיון לא רע שגם יכול להרוג את אאיימונד על הדרך, אבל רייניז מסרבת להצטרף ודאיימון נשאר עם תאוותו בידוֲ ונאלץ להילחם בצללים, דבר שהוא מצטיין בו.

"בדרגונסטון, המלכה ראינירה התמוטטה כאשר בישרו לה על מותו של לוק. אחיו הצעיר של לוק, ג'ופרי (ג'ייס עדיין היה במשימתו בצפון) נשבע שבועת נקמה איומה נגד הנסיך אאימונד ולורד בורוס. רק התערבותם של נחש הים והנסיכה ראיניז מנעה מהנסיך לעלות מייד על דרקונו (פטריון טוען כי גם הוא עצמו שכנע אותו). כאשר המועצה השחורה התכנסה כדי לדון בתגובה, הגיע עורב מהארנהל. "עין תחת עין, בן תחת בן", כתב הנסיך דאימון. "אנקום את מותו של לוקריס"."

כאמור, דאיימון היה מלך הלילה של מעלה המלך ולו יש קשר מצויין עם התולעת הלבנה שנופלת לידיו כפרי בשל, בעוד לאריס החיגר הוא סוג של ליטל פינגר, מיסרייה המוכרת כ'תולעת הלבנה' היא סוג של ואריז והיא גם זו שרוקמת את התכנית לגייס את 'דם' ו'גבינה', אותה תכנית שדאיימון מוציא אל הפועל.

"בצעירותו, היה דאימון טארגאריין "נסיך העיר", פניו וצחוקו מוכרים לכל כייס, זונה ומהמר בעמק הפשפשים. לנסיך עדיין היו חברים במקומות המפוקפקים ביותר במעלה המלך, ותומכים בקרב הגלימות הזהובות. ללא ידיעתם של המלך אאיגון, הימין או המלכה האם, היו לו גם בעלי ברית בחצר המלכות, ואפילו במועצה הירוקה... ואחד מאותם ניצבים בתווך, חבר מיוחד שעליו הוא סמך לחלוטין, הכיר את מסבאות היין ואת מאורות העכברושים ששכנו בצללי המצודה האדומה, כמו דאימון בעבר, והסתובב באין מפריע בצללי העיר. הוא בתוך המולת עמק הפשפשים מצא האיש של הנסיך דאימון כלי שרת מתאימים. אחד מהם היה סמל במשמר העיר. הוא היה אדם גדול ואכזרי שאיבד את גלימת הזהב שלו אחרי שהכה זונה למוות בהתקף של זעם שכרות. האחר היה לוכד עכברושים במצודה האדומה. שמותיהם האמיתיים אבדו בערפילי ההיסטוריה. הם ידועים לנו כיום (הלוואי שלא היו ידועים כלל!) בשמות דם וגבינה."

דאיימון ניגש אל השניים עם בקשה להרוג את אאיימונד, ואז נשאלת השאלה מה לעשות אם הם לא ימצאו את אאיימונד? לא מראים לנו מה דאיימון עונה, רק את הטענה של 'בן תחת בן'. ככל שעובר הזמן ודם וגבינה שוהים בטירה והולכים לאיבוד, עד שבטעות הם נכנסים לחדר של המלכה הילאינה שנמצאת בו עם ילדיה. לאור המציאות בה אנו חיים מאז אוקטובר ייתכן והקטע המצוטט הבא מהספר יהווה טריגר לדברים שחווינו במציאות, ממש לא חייבים לקרוא ואפשר לדלג.

"בלי שהייתה מודעת כלל לסכנה, הופיעה המלכה בחדר כאשר הדמדומים אפפו את הטירה, מלווה בשלושת ילדיה. ג'איהאיריז וג'איהאירה היו בני שש, מאילור בן שנתיים. כאשר הם נכנסו אל החדרים, הילאינה החזיקה בידו הקטנה של מאילור וקראה בשם אימה. דם טרק את הדלת והרג את השומר של המלכה, בזמן שגבינה הופיע מאחור וחטף את מאילור. "אם את צורחת, הוא מת", אמר דם להוד מעלתה. נאמר כי המלכה הילאינה הייתה רגועה. "מי אתם?" היא שאלה את השניים. "גובי חובות", אמר גבינה. "עין תחת עין, בן תחת בן. אנחנו רוצים רק אחד, כדי להשוות את המצב. לא אפגע בכם, לא אגע אפילו בשערה אחת קטנה מראשכם. במי את בוחרת, הוד מעלתך?""

""אישה זה לא בן", אמר דם. "זה צריך להיות בן". גבינה הזהיר את המלכה שעליה למהר ולבחור, לפני שדם ישתעמם ויאנוס את ילדתה הקטנה. "תבחרי", הוא אמר, "או שנהרוג את כולם". הילאינה נפלה על ברכיה, בכתה ואמרה את שמו של הילד הצעיר, מאילור. אולי היא חשבה שהילד היה צעיר מכדי להבין, או שאולי זה מכיוון שהילד הבכור, ג'איהאיריז, היה בנו בכורו ויורשו של המלך אאיגון, הבא בתור לכס הברזל. "שמעת את זה, ילד קטן?" גבינה לחש למאילור. "אימא שלך רוצה להרוג אותך". אז הוא חייך אל דם, והלוחם הגדול הרג את הנסיך ג'איהאיריז, ערף את ראשו של הילד במהלומה אחת. המלכה התחילה לצרוח."

לסיכום

הרצח של הנסיך ג'איהאיריז השני יהיה הקו המנחה של העונה השנייה, כל מה שיקרה הלאה זה מכיוון ואאימונד לא נמצא ודאימון החליט להוציא לפועל את הדין של 'בן תחת בן', מכאן כבר לאף אחד מהצדדים לא תהיה חמלה או רצון להתפשר עם האחר והכל רק יסלים. הפרקים מלאים באיסטר אגז גם לסדרת האם וגם ל'אש ודם' ובלתי אפשרי להכניס את כולם, בהמשך העונה נשתדל להציג את הטובים והחשובים בהם ולהרחיב על אירועים שבפרספקטיבה של הסדרה בלבד לא מספקים את התמונה או המשמעות המלאה.

עוד קצת בקטנה:

 • משפץ הספינות ש'נחש הים' קורליס ואלריון משוחח איתו הוא בעצם בנו הממזר. והוא לא יודע את זה.
 • ג'קאהריז בספרים נישא לאחותו החורגת של קרייגן סטארק ואף נולד לו איתה ילד. יש קו עלילה גדול על הקשר בין ג'קאהריז וקרייגן אך הסדרה לא תכנס לזה, בגדול הם ממש אחוקים. הבאנו ציטוט קצר.
 • משמר המלך החליף צבע העונה לירוק כדי להזדהות עם הירוקים.
 • לאריס החיגר הלוא הוא הצולע עם הפטיש לכפות רגליים, התחיל כבר לבחוש במשפחת המלוכה, חיסל את כל מי ששייך לשחורים בטירה ובהמשך גם יעסוק במינויים שונים סביב שולחן המלך. מה הוא לא יעשה בשביל להסתכל עוד קצת על הכפות רגליים של אליסנט.
 • זכרו את הסצנה בה פשוטי העם ניגשים לשוחח עם המלך, בהמשך פשוטי העם עוד יעסקו בניתוק בין בני המלוכה השליטים לצרות היום יום של העם אשר לו אין דבר עם קרבות הירושה.
 • באמצע הפרק הילאינה אחות של אאיגון ואמם של יורשי העצר הידועה בחזיונותיה (שלעולם לא נלקחים ברצינות על ידי הסובבים) ממלמלת על עכברושים בטירה, מי שהרג את בנה היה לוכד עכברושים במקצועו.
טל דותן - כתב תוכן

טל דותן - כתב תוכן

משחק על: PC, PS4, Quest 2

בחיים לא תנצחו אותי על: Beat Saber - Linkin Park

המשחק שהגדיר לי את הילדות: תיקו יציב בין Counter Strike 1.6 ו-Red Alert 2: Yuri's Revenge

כשאני לא משחק אני: עובד על המיזם שלי Divo.

מסר לעולם: תעשו טוב.

צפיה בכתבות צוות תוכן צור קשר

תגובות

תצוגה מקדימה
הסתר | הצג תצוגה מקדימה
טוען...
 1. 1

     | פורסם ע"י